Harriers Challenge 2016

 

 

The challenge is open to all members of Stafford Harriers.

 

Here is this years Challenge and there are 24 races to choose from. Ten Road Races, Ten Off Road Races and Four Cross Countries. The dates have been taken from last years events. Check actual dates nearer the times as race organisers have been known to change dates.

If you find out confirmed dates that are different then please let us know.

 

Scoring is as follows, the first runner gets the same number of points that there are runners in the group at the start of the Challenge. (eg Group One 12 pts.) Second place gets one less (11 pts) and so on. Two races during the season will be deemed Bonus Races and will receive double points.

The winners will be the runners with the best 12 scores.

When a runner gets past 12 races a * will appear against the score deleted.

 

In the event of a tie, then the runner with the least number of races wins. If still tied then a countback on head to head results will be done. (If it's still a tie then we give up!)

 

In fairness to all runners we ask that you wear club colours in all challenge races so your fellow group members can spot you. Failure to do so may mean that you don't get points in the race.

 

 

Also

Could we please ask all in the challenge to give the organisers a chance. If you run in someone elses number or give your number to someone else please let us know.

As stated before the Harriers Crystal Ball is broken and we are having difficulty replacing it.

 

 

Here is the list of races for this coming years Challenge. Some dates still to be confirmed and it is possible that there could be amendments to the list.

 

 

Entries required by 31st January 2016, groups will be finalised by 29th February 2016.

 

 

List of races for the 2016 Challenge:

 

Off Road                                                                     Road

 (TR)10 Jan    Trig  Race                                     (AH)     28 Feb Action Heart

 (SS)7 Feb      Stourbridge Stagger                      (N10)    3 Apr Newcastle 10k

 (MHR) 6 Mar March Hair Raiser                       (UH)     1 May Uttoxeter Half

(STK) 14 Apr  Kibbleston                                    (DL)     22 May Donna Louise

(STM)21 Apr   Milford                                       (JCB)    14 July   JCB

 (STB) 28 Apr  Barlaston                                     (MB)    30 July  Meerbrook

 ( W5)  5 June   Westbridge 5                              (S20)    4 Sept South Cheshire 20

 ( BCH) 2 July   Black Country Half                   (St7)    18 Sept St Thomas 7

 ( HH) 7th July  June Handicap                           (CM)     2 Oct Chester Marathon

  (A)     4 Dec Apedale                                            (FF)      6 Nov Flying Fox    

 

In addition there are the four cross countries, dates to be advised. 

They are at Winsford, Stafford, Park Hall and Uttoxeter. 

 

The two races with double points will be the Park Hall Cross Country and the Flying Fox.

 

 

Group tables are below.

 

Group 1

 

 

NAME TR SS AH MHR N10 STK STM STB UH DL HH W5 BCH JCB MB S20 St7

XC1

W

Dec

Hand

CM

XC3

P

FF

XC4

U

A total best 12 num races       NAME
Robert Mottram-Jones  11       12  12   10   11   11       12        11    10      8*    22 22   12  164 156   13 Robert Motteram-Jones
Spencer Holland 10*         9*   9*    8*    8*   11 10*   11  11   12   11  10  12  9*       11  20 20   11 11  214 151   19 Spencer Holland
Ian Hodkinson  7* 12  11    11   11   10*  10*     10* 10*   11   10           11  12  18 18   10 10  192 145   17 Ian Hodkinson
Phil Hilsdon                   12  12        12      12  12   12    24 24   12    132 132   9 Phil Hilsdon
Richard Rea 12    12       12   12   12    11    12      12    11  11              117 117   10 Richard Rea
Jim Smith  6    10   11  10    8    6    9      7   9   9      8           7    16      9    125 113   14 Jim Smith
Darren Mattocks           8    7    7    6      8          7        10      14         67  67   8 Darren Mattocks
Alan Griffin              6    9    7     9     8   10    9                       58  58   7 Alan Griffin
Ryan Nokes                   10              9          10   18      47  47   4 Ryan Nokes
Dave Paying  9       10         5                          9            33  33   4 Dave Payling
Michelle Rushton Fox  8                              8         10             26   26   3 Michelle Rushton Fox
Ian Talbot                                                       Ian Talbot

 

 

Group 2

 

NAME TR SS AH MHR N10 STK STM STB UH DL HH W5 BCH JCB MB S20 St7

XC1

W

Dec

Hand

CM

XC3

P

FF

XC4

U

A total best 12 num races       NAME
Chris Elsley   8   8   7*     7    7    8    7    9   9     8       6*            9     18   8 121 106   14 Chris Elsley
Chris Skellern  6*     6*    7   4*    6*    6*    6    8   6   8   5*      7       9   9    8     18      9 7 135 102   18 Chris Skellern
Mark Oliver   7            8    9    8     8   9   9     9    9         8              84  84   10 Mark Oliver
Mark Bentley           6           7   7   4        8     8   7    7     16      70  70    9 Mark Bentley
Alan Jones   5        8   5    5              6       9                 9  47  47    7 Alan Jones
Mark White          9                             9       18        36  36    3 Mark White
Adam Morris   9            9    7    9                                  34  34    4 Adam Morris
Jack Hodkinson       8     8                7      8                      31  31    4 Jack Hodkinson
Keith Skelton     9   9     9                                        27  27    3 Keith Skelton

 

 

Group 3

 

NAME TR SS AH MHR N10 STK STM STB UH DL HH W5 BCH JCB MB S20 St7

XC1

W

Dec

Hand

CM

XC3

P

FF

XC4

U

A total best 12 num races       NAME
Tracey Ridings           10   11   10   11    9      11       10    11         24 24  12 12  155 155   12 Tracey Ridings
Nia Nokes           12     12   12   12    12  12     12   12    12                108 108    9 Nia Nokes
Craig Baxter  10    12       12   11     10  12       11               12     22     12 10  134 134   11 Craig Baxter
Eddie Smith  11                          9   11   11    10  12       24      11   99  99    8 Eddie Smith
Natalie Godfrey  12        12   11         11  11    10                           67  67    6 Natalie Godfrey
Dave Mantle   8       10                   10   10                       38  38    4 Dave Mantle
Jill Hodkinson   6    11                     12                         29  29    2 Gill Hodkinson
Shelley Burns         11            8  10                               29   29    3 Shelley Burns
Mark Withington   9                                                  9    9    1 Mark Withington
Mark Preston                                                       Mark Preston
Vickie Stark                                                       Vickie Stark
John Williams                                                       John Williams

 

 

Group 4

 

NAME TR SS AH MHR N10 STK STM STB UH DL HH W5 BCH JCB MB S20 St7

XC1

W

Dec

Hand

CM

XC3

P

FF

XC4

U

A total best 12 num races       NAME
Mel Deakin          12 11*   10*   12   12    11    11     12   11    12   12       20 22   12 12  192 160   15 Mel Deakin
Jane Bisiker  12        11*     11*     11       12     12      12    11   11   11     22 20   11 11  178 156   14 Jane Bisiker

Debbie

Mc Dermott

 11         12   12        12              10   10   12     24 24   10  125 125    9

Debbie

Mc Dermott

Karen Murray              9   11   10    10    10         12   9     10   12   18      111 111   10 Karen Murray
Jo Oliver  10            8    9    9     8   11    9     10          9       18        101 101   10 Jo Oliver
Rachel Darbey           10                 11   11                       32   32    3 Rachel Darbey
Graham Williams               10        9                               19   19    2 GrahamWilliams
Dave Taylor                         12                           12   12   1 Dave Taylor
AmandaClay          10                                           10   10    1 Amanda Clay
Angela Brookes                                                       Angela Brookes
Justine Hall                                                       Justine Hall
Sandra Smith                                                       Sandra Smith

 

 

Group 5

 

NAME TR SS AH MHR N10 STK STM STB UH DL HH W5 BCH JCB MB S20 St7

XC1

W

Dec

Hand

CM

XC3

P

FF

XC4

U

A total best 12 num races       NAME
Julie Nokes           3*    6    6    6    5     4        4   6   6   6      6     12 12       82  79  12 Julie Nokes
Steve Turner          6   6          6   6   6   6      6                       42  42   7 Steve Turner
Amy Oliver           5           5   5   5     5          6               35  35   7 Amy Oliver
Charlotte Ward       6     4           4     4                   10       32  32   6 CharlotteWard
Marie-Clare D'arcy Barron                                                         Marie-Clare D'arcy Barron
Karen Sabin                                                       Karen Sabin

 

 

Group 6

 

NAME TR SS AH MHR N10 STK STM STB UH DL HH W5 BCH JCB MB S20 St7

XC1

W

Dec

Hand

CM

XC3

P

FF

XC4

U

A total best 12 num races       NAME
Mike Jones       9    8    7    8    8    8     9     8                8             73   73   9 Mike Jones
Bill Whitworth            8             8   9           8    9    9             51   51   6 Bill Whitworth
Amanda Pierce   9        9      9    9    9                                   45   45   5 Amanda Pierce
Rachel Marsden                            9    9                       18   18   2 Rachel Marsden
Gail Earp            9                         9                 18   18   2 Gail Earp
Frank Evans                                                         Frank Evans
Stuart Fowlie                                                       Stuart Fowlie
Helen Morris                                                       Helen Morris
Val Stuart                                                       Val Stuart