Harriers Challenge 2017

 

 

The challenge is open to all members of Stafford Harriers.

 

Here is this years Challenge and there are 24 races to choose from. Ten Road Races, Ten Off Road Races and Four Cross Countries. Check actual dates nearer the times as race organisers have been known to change dates.

If you find out confirmed dates that are different then please let us know.

 

Scoring is as follows, the first runner gets the same number of points that there are runners in the group at the start of the Challenge. (eg Group One 12 pts.) Second place gets one less (11 pts) and so on. Two races during the season will be deemed Bonus Races and will receive double points.

The winners will be the runners with the best 12 scores.

When a runner gets past 12 races a * will appear against the score deleted.

 

In the event of a tie, then the runner with the least number of races wins. If still tied then a countback on head to head results will be done. (If it's still a tie then we give up!)

 

In fairness to all runners we ask that you wear club colours in all challenge races so your fellow group members can spot you. Failure to do so may mean that you don't get points in the race.

 

 

Also

Could we please ask all in the challenge to give the organisers a chance. If you run in someone elses number or give your number to someone else please let us know.

As stated before the Harriers Crystal Ball is broken and we are having difficulty replacing it.

 

 

Here is the list of races for this coming years Challenge. Some dates still to be confirmed and it is possible that there could be amendments to the list.

 

 

List of races for the 2017 Challenge:

 

Off Road

Races;

 

 

Road Races;

 

22/1

Trig Race

 TR

5/2

Alsager 5

5/3

Cloud 9

 C9

12/2

Walton Wobble

2/4

Lilleshall Monument

 LM

19/2

Rugeley 10 mile

13/4

Spring Treble 1

ST1

12/3

Knighton 20

20/4

Spring Treble 2

ST2

9/4

Newcastle 10k

27/4

Spring Treble 3

ST3

30/4

Uttoxeter Half

4/6

Westbridge 5

 W5

28/5

Flying Fox Marathon

1/7

Black Country Half

BCH

13/7

JCB 5

7/9

Sept Handicap

 SH

24/9

Stafford 10k

3/12

Apedale Dash

 AD

5/11

Flying Fox

 

 

Double point races are:-

·         Spring treble 1 (13/4) ·         Uttoxeter Half (30/4)

 

Plus 4 x NSCCL races.

 

Reserve races are;

Off Road; December Handicap, selected Chase Park run

Road; Telford 10k, Katherine House, Wheaton Aston 10k

 

Premier Group

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Robert Mottram-Jones 8 9 9 9 8 *8 0 9 16 *8 9 18 9 9 9 *8 *7 0 0 0 0 0 0 0 153 122 16 Robert Mottram-Jones
Spencer Holland 9 8 8 8 9 7 0 7 18 9 8 12 *7 8 0 0 0 *7 0 0 0 0 0 0 125 111 14 Spencer Holland
Ian Wood 6 6 0 7 0 6 0 6 12 7 6 14 8 7 *6 *6 8 0 0 0 0 0 0 0 105 93 14 Ian Wood
Ian Hodkinson 7 5 7 6 0 5 0 5 14 6 7 0 0 0 8 7 0 0 0 0 0 0 0 0 77 77 11 Ian Hodkinson
Phil Hilsdon 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 9 9 0 0 0 0 0 0 36 36 4 Phil Hilsdon
James Found 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 16 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 32 32 3 James Found
Michelle Rushton-Fox 0 0 6 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 22 22 3 Michelle Rushton-Fox
Richard Quine 0 7 0 0 0 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12 12 2 Richard Quine
Richard Rea 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Richard Rea

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 1

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Jason Littlewood 9 9 9 0 9 0 0 9 16 8 8 16 0 8 8 *8 9 *8 0 0 0 0 0 0 134 118 14 Jason Littlewood
Ryan Nokes 0 0 0 0 0 0 0 0 18 9 9 18 0 9 9 9 0 0 0 0 0 0 0 0 81 81 7 Ryan Nokes
Chris Elsley 8 0 6 8 0 9 0 8 10 5 5 0 0 7 0 0 6 4 0 0 0 0 0 0 76 76 11 Chris Elsley
Jim Smith 0 0 7 0 8 0 9 0 14 7 7 0 0 0 0 0 7 7 0 0 0 0 0 0 66 66 8 Jim Smith
Gareth Hudson 0 0 8 9 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 5 0 0 0 0 0 0 36 36 5 Gareth Hudson
Darren Mattocks 0 0 0 0 0 0 0 7 12 6 6 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 0 0 0 34 34 5 Darren Mattocks
Ian Heath 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 8 9 0 0 0 0 0 0 24 24 3 Ian Heath
Alan Griffin 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 6 6 1 Alan Griffin
Dave Payling 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Dave Payling

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 2

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Alan Jones 10 10 *8 9 9 10 9 9 18 9 *8 0 0 9 10 *9 10 0 0 0 0 0 0 0 147 122 15 Alan Jones
Simon Bromley 0 0 9 10 10 0 10 10 20 10 10 0 0 10 0 10 0 9 0 0 0 0 0 0 118 118 11 Simon Bromley
Chris Skellern 9 9 6 8 0 0 8 7 12 7 *6 20 0 *6 0 7 9 7 0 0 0 0 0 0 121 109 14 Chris Skellern
Tracy Ridings 8 8 0 7 0 9 0 0 0 0 0 18 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 57 57 6 Tracy Ridings
Nia Nokes 0 0 0 0 0 0 0 0 16 8 9 0 0 5 0 8 0 8 0 0 0 0 0 0 54 54 6 Nia Nokes
Dave Marsden 0 0 7 0 0 0 0 8 14 0 7 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 44 44 5 Dave Marsden
Matt Bonney 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 20 20 2 Matt Bonney
Nick Beckett 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 7 1 Nick Beckett
Joe Heathcote 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 6 6 1 Joe Heathcote
Lisa Fraser 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Lisa Fraser

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 3

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Alison Conaghan 9 0 6 8 0 0 0 0 14 6 7 16 0 7 0 6 8 0 0 0 0 0 0 0 87 87 10 Alison Conaghan
Mark Burrows 0 0 9 0 0 0 0 8 16 9 9 0 0 9 0 9 9 0 0 0 0 0 0 0 78 78 8 Mark Burrows
Craig Baxter 0 0 0 9 0 0 0 0 18 8 0 18 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 62 62 5 Craig Baxter
Jack Hodkinson 0 9 0 0 0 0 9 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 27 27 3 Jack Hodkinson
Nicol Hudson 0 0 8 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 24 24 3 Nicol Hudson
Kerry Robertson 8 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 23 23 3 Kerry Robertson
Mark Oliver 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 8 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 22 22 3 Mark Oliver
Keith Skelton 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Keith Skelton
Mark White 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Mark White

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 4

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Deb McDermott 8 10 0 8 0 0 7 0 20 10 9 20 0 0 11 0 11 9 0 0 0 0 0 0 123 123 11 Deb McDermott
Eddie Smith 11 0 8 10 11 11 8 0 0 0 0 22 11 0 10 10 0 8 0 0 0 0 0 0 120 120 11 Eddie Smith
Mel Deakin 0 11 10 7 0 0 9 9 22 0 10 0 0 11 0 11 0 11 0 0 0 0 0 0 111 111 10 Mel Deakin
Steve McHugh 7 0 11 11 0 0 11 11 0 11 11 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 73 73 7 Steve McHugh
Mark Bentley 0 0 0 6 0 0 6 0 0 0 0 18 0 10 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 47 47 5 Mark Bentley
Jane Bisiker 0 0 0 0 0 0 0 0 18 9 8 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 0 45 45 4 Jane Bisiker
Sandra Smith 10 0 9 0 10 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 39 39 4 Sandra Smith
Gill Hodkinson 9 0 0 9 0 10 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 38 38 4 Gill Hodkinson
Jenni Beckett 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 10 0 0 0 0 0 0 10 10 1 Jenni Beckett
Isabell McCluskey 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Isabell McCluskey
Shelley Burns 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Shelley Burns

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 5

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Steve Turner 0 0 0 0 9 0 9 9 18 9 9 18 0 9 9 9 0 0 0 0 0 0 0 0 108 108 10 Steve Turner
Karen Murray 8 9 0 0 0 7 0 7 14 7 6 16 0 8 0 7 9 8 0 0 0 0 0 0 106 106 12 Karen Murray
Jo Oliver 9 0 9 9 0 9 0 8 16 8 7 0 0 0 0 8 0 7 0 0 0 0 0 0 90 90 10 Jo Oliver
Julie Nokes 0 0 6 8 0 0 8 6 10 4 5 14 0 6 0 5 0 5 0 0 0 0 0 0 77 77 11 Julie Nokes
Lindsey Foster 0 0 7 0 0 8 0 0 12 5 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 39 39 5 Lindsey Foster
Graham Williams 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 8 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 23 23 3 Graham Williams
Karen D Murray 0 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 14 14 2 Karen D Murray
Sarah Whyte 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 4 0 0 0 0 0 0 10 10 2 Sarah Whyte
Rachel Darby 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Rachel Darby

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 6

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Charlotte Ward 0 0 8 0 0 0 0 7 16 7 7 0 0 0 0 8 0 5 0 0 0 0 0 0 58 58 7 Charlotte Ward
Amy Oliver 0 0 0 0 0 0 0 8 0 8 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 24 24 3 Amy Oliver
Liz Shillito 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 6 0 0 0 0 0 0 21 21 3 Liz Shillito
Austin Whyte 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 0 8 8 1 Austin Whyte
Mike Jones 0 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 8 1 Mike Jones
Joanne Carson 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 7 7 1 Joanne Carson
Jo Waldron 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Jo Waldron
Marie Claire D'Arcy Barron 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Marie Claire D'Arcy Barron

*Lowest scores not included in Best12 total

 

Group 7

 

 

NAME TR A5 WW R10 C9 K20 LM N10 ST1 ST2 ST3 UH FFM W5 BCH JCB SH S10 FF XC1 AC2 XC3 XC4 AD TOTAL BEST12 Num raced NAME
Gael Earp 0 9 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 27 27 3 Gael Earp
Bill Whitworth 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0 0 0 0 8 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 23 23 3 Bill Whitworth
Linzi Jones 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 8 0 0 0 0 0 0 17 17 2 Linzi Jones
Val Stuart 0 0 9 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 16 16 2 Val Stuart
Rachel Marsden 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 9 0 0 0 0 0 0 9 9 1 Rachel Marsden
Alison Martland 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 6 0 0 0 0 0 0 6 6 1 Alison Martland
Amanda Pearce 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Amanda Pearce
Stuart Fowlie 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Stuart Fowlie
Tracey Burrows 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Tracey Burrows

*Lowest scores not included in Best12 total